ÉRZÉKENY, ROZACEÁS, GYULLADÁSRA HAJLAMOS BŐR
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
Az érzékeny bőr gyakran szárazsággal, feszülő, húzódó, viszkető, csipkedő, bizsergő érzéssel, hámlással, érdességgel, bőrpírral, apró repedésekkel, ráncokkal jár. Emellett nem mutat rajta szépen a smink, sérülékenység, könnyen irritálható, reaktív. Az érintett bőrfelület gyakran fakó, nem homogén, kevésbé rugalmas, és idő előtt öregszik. Apró hajszálér tágulatok, mikor tökéletlenségek, gyulladások, piros foltok láthatóak.
Az érzékeny bőr nem csupán egy átmeneti kellemetlenség, hanem egy összetett állapot, amely megfelelő figyelmet és ápolást igényel.
Mint sok más bőrproblémának az érzékeny bőrnek is többféle típusa és fokozata van.
Az bőr állapota megfelelő kezelés hiányában fokozatosan romolhat.
Az érzékenység kialakulásának számos oka lehet, leggyakrabban genetikai hajlam miatt jön létre, főleg a világos, finom bőrűeknél, és vannak azok a bőrök, amelyek bizonyos hatásokra érzékennyé válnak.
Egy érzékeny bőrnek a védő barrier rétege biztosan sérült, és kevesebb cermaidot tartalmaz, ami kiszolgáltatottá teszi a kórokozókkal, külső hatásokkal szemben, hiszen az első védelmi vonal nem tud megfelelően működni. Ennek hatására nem lesz képes megtartani a vizet sem, és vízhiányos állapot alakul ki. Törékenyebbek a kapillárisok, az erek falának áteresztő képessége és az erős értágulat hatására megváltozik a bőr mikrocirkulációja, tápanyagellátása, és tovább gyengíti a hajszálérrendszert.
A védő réteg sérülése miatt a külső káros molekulák könnyebben jutnak be a bőrbe, sok esetben akár a mély rétegekig is, és különböző gyulladásos folyamatokat indítanak be, valamint fokozódik a szabadgyök képződés, ami a sejtmembrán károsodásához vezet.
Ez a folyamat hatással lesz az idegrostokra is, kialakul a neurogén gyulladás, ami egy ördögi kört indít el, tovább fokozva a gyulladási faktort, hiszen az érzékeny bőrök túlzottan reagálnak mindenre, az idegvégződései túlérzékenyek és sokkal több vészjelzést adnak ki, mint a normál bőr, valamint a védelmi vonal sérülése miatt egyre több kórokozó jut a bőrbe, egyre nagyobb problémákat okozva ott.
A krónikus gyulladás a fibroblasztokat is stressz alatt tartja, ami a bőr rugalmasságának csökkenéséhez, korai öregedéshez vezet.
Fontos a rendszeres ápolás gazdag nyugtató, hidratáló, tápláló krémekkel, amelyek tartalmaznak érfalerősítő, regeneráló, újjáépítő, többféle nyugtató hatóanyagot, különböző mélységben ható hidratáló hatóanyagokat, zsírpótló összetevőket, vízmegtartó és védő komponenseket is. Kerülni kell a szárító hatású termékeket és a forró vizet. Ajánlott hetente egyszer-kétszer gyengéd, nyugtató, hidratáló maszkot használni, és gondoskodni a megfelelő folyadékbevitelről.
Az érzékenység nemtől és kortól függetlenül bármelyik bőrtípus kisérő tünete lehet. Érintheti az egész arc, akár nyak dekoltázs területét is, de jelentkezhet csak helyileg. Akár enyhék a tünetek, akár súlyosabb állapotról beszélünk, minden esetben fontos szem előtt tartani az alábbi javaslatokat:
Érzékeny bőr esetén nagyon fontos, hogy nemcsak nyugtató, és vízpótló anyagokat kell a bőrbe juttatni, hanem a bőr zsíranyagához hasonló, regeneráló, érfal erősítő, védő hatóanyagokat is.
Kerüld az alkoholos, és a szárító hatású összetevőket, az agresszív hámlasztókat, a túl könnyű textúrákat, irritáló anyagokat. Ezek tovább fokozhatják az érzékenységet és a szárazságot.
Ne használj alkoholos tonikot vagy arcvizet, szappan alapú tisztítót, agresszív hámlasztót, durva szemcsés radírt, forró vizet.
Alap rutin:
Extrák:
Érzékenység esetén lassan és fokozatosan szabad csak kialakítani az otthoni rutint, mert az intenzív hatóanyagok könnyen túlreagálhatják a bőrt.
Első és legfontosabb a megfelelő letisztító és a hidratáló krém. Amikor ezekhez hozzászokott a bőr (kb. 1 hét használat után) ki lehet egészíteni a védő cseppekkel és csak ezt követően lehet bevezetni a tonikot. Néhány hét használat után válasszunk csak az extra termékek közül.
Nyugtató, antistressz, hidratáló, feltöltő arckezelések, B-komplex hialuronsavas, érfal erősítő mezoterápia, különböző nyugtató maszkok vagy speciális manuál arckezelő terápiák, arcnyirok masszázs, arcreflexológia, amely serkenti a bőr regenerálódását, segítik egészséges működését, kifejezetten ajánlottak.
Bármilyen kezelés előtt érdemes konzultálni egy szakemberrel.
Igen, az érzékeny bőr nem képes megtartani a vizet, megnő a TEWL (láthatatlan vízleadás), és az irritáció okozta stressz vizet von el a bőrből, így mindig együtt jár valamilyen fokú vízhiánnyal is.
Ezért érdemes olyan termékeket használni, amelyek nyugtató, védő hatóanyagokat tartalmaz, csökkentik az érzékenységet, megerősítik a bőrt, miközben hatékonyan, de kíméletesen kezelik a vízhiány, szárazság tüneteit is.
Mint minden bőrtípusnál, az érzékeny bőr esetén is naponta kétszer kell kíméletes arctisztítót használni, reggel és este.
Este azért, hogy eltávolítsd a szennyeződéseket és a sminket, reggel pedig az éjszakai méregtelenítés eredményét.
Ennél sűrűbben csak akkor szükséges, ha olyan extrém körülmények között vagy, ami igényli a többszöri tisztítást.
Ne felejtsd el, hogy minden esetben a letisztítót alaposan le kell öblíteni vízzel, és mindig használd utána a rutinod többi lépését is.
Érzékeny bőr esetén hetente legfeljebb egyszer ajánlott gyengéd bőrradírt használni, amely eltávolítja az elhalt hámsejteket anélkül, hogy irritálná a bőrt. A radírozás után mindig alkalmazz gazdag hidratáló krémet, vagy maszkot.
Fontos kerülni az agresszív, túl erős, szemcsés, vagy savas peelingeket, mert azzal pont az ellenkezőjét fogjuk elérni, mint ami a cél lenne. Bőrünk mindig szeretné egyensúlyba tartani és védeni magát. Ha túlradírozzuk, akkor beindul a védekező mechanizmusa és az esetek többségében elkezd megvastagodni, így újra érdes, hámló, repedezett bőrfelszínt tapasztalhatunk, mindezzel együtt a védelmi barrier réteg is sérül.
Bőrünk egész életünkben védőpajzsként működik, azonban fontos támogatnunk, védenünk, hogy hatékonyan tudja ellátni feladatát, sokáig megőrizze egészségét, szépségét, fiatalos kinézetét.
A legújabb kutatások szerint az UV-sugárzás nagymértékben felelős az érzékenység, rozacea kialakulásáért, ezen felül a vízhiány megjelenéséért, fokozódásáért is.
A száraz, érzékeny bőr esetén a barrier réteg sérült, védekező képessége legyengül, elveszti immunitását, nem képes megfelelő védelmet nyújtani, ami hosszú távon egyre több és súlyosabb problémákhoz vezet, melyek fokozatosan elérik a bőr mélyebb rétegeit is.
Használj olyan védő cseppet, mely maximális védelmet biztosít a külső környezeti ártalmak, kék fény ellen és fényvédő tartalmának köszönhetően az UV-sugarak ellen is hatékony védelmet biztosít.
Az életkor előrehaladtával a hormonális változások hatására a bőr érzékennyé válik, csökken természetes víz- és zsírtartalma, a nem megfelelő keringés, és a lelassult folyamatok miatt elveszti egyensúlyát, ami szárazságot, majd érzékenységet okoz.
Ezért idősebb korban érdemes gazdagabb, táplálóbb hidratálókat használni és fokozottan ügyelni a bőr védelmére.
Nyugtasd belsőleg magad, relaxálj, használj párásítót a lakásban, viselj sálat az arc védelmére, nyugtasd a bőröd, válts gazdagabb, zsírosabb hidratálóra.
Minden nap használj a bőr védelmét támogató terméket. Emellett egészíts ki ápoló tonikkal, szérummal, ampulla kúrával, maszkkal, kerüld a túlzottan forró zuhanyt vagy fürdőt, amely irritálhatja a bőrt.
Szalon kezelésnél iktass be intenzív szakaszt, amivel nagyobb koncentrációban, extra támogatást adhatsz bőrödnek, látványosabb eredménnyel.
Igen, azonban több figyelmet kell fordítani a termékválasztásra és az előkészítésre.
Mindig használj a sminkelés előtt szérumot, ami segít hosszú távon nyugtatni a bőröd, így megelőzhető a pirosság. Hatékony hidratáló krém biztosítja, hogy sokáig szép maradjon a sminked és ne jelenjenek meg száraz foltok.
Érdemes olyan alapozót választani, ami nyugtató, hidratáló hatóanyagokat is tartalmaz, így segítségével folytathatod a bőrápolási rutinodat. A túlzottan fedő termékek poranyaga tovább irritálhatja és száríthatja a bőrt, ráadásul a felvitel után néhány órával megváltozik a bőr felszínén, repedezetté, maszk hatásúvá válhat, így azokat érdemes kerülni.
Ügyelj arra, hogy sminkeltávolításkor gyengéd, hidratáló arclemosót használj.
A kiegyensúlyozott étrend, amely gazdag omega-3 zsírsavakban, antioxidánsokban, valamint elegendő folyadékbevitelben, segíthet javítani a bőr hidratáltságát azáltal, hogy a szervezet egészségesen működik.
A túlzottan fűszeres, pikáns ételek, az alkohol hatására kialakulhat az érzékenység és tovább fokozhatja a kellemetlen tüneteket.
Ha további kérdéseid vannak, fordulj bátran hozzám vagy látogass el szalonomba!